פיזיותרפיה לפרקינסון : איך לקום מכיסא

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

פיזיותרפיה לפרקינסון: איך לקום מכיסא

סמפטומים של מחלת הפרקינסון יכולים להתבטא בקושי בביצוע פעולות יומיומיות כגון הליכה, קימה מכיסא, לבוש ועוד.

תרגילי הפיזיותרפיה יסייעו לך בביצוע פעולות יומיומיות כגון הליכה, קימה מכיסא, לבוש ועוד. בכדי לשפר את ביצוע פעולות אלו, יש ללמוד כיצד לחלק אותן לחלקים.

טיפול פיזיותרפיה לפרקינסון מתמקד במספר תחומים:

  • שיפור סיבולת לב-ריאה עם פעילות גופנית מותאמת אישית.
  • חיזוק כח שרירים בדגש על זוקפי גו והגפיים בעזרת תרגילים רפואיים מתאימים.
  • שיפור גמישות בחולי פרקינסון בדגש על גמישות עמוד השדרה והגפיים בכדי לשפר את שיווי המשקל ולהפחית כאבים.
  • תרגול תפקודי יומיום בבית המטופל: רעד, נוקשות, איטיות בתנועה ו"קפאון" גורמים במשך הזמן לקשיים בפעילויות היומיום  הקושי יכול להיות בעליית וירידת מדרגות, גלגול במיטה, קימה מכסא או רצפה, לבוש ועוד. על מנת שנוכל להבין במה אתה מתקשה, נבצע תחילה הערכה תפקודית בביתך. בטיפולים נלמד אותך כיצד לפרק משימות מורכבות לגורמים ובכך לשפר את הביצוע. בנוסף, נדריך אותך כיצד להתמודד עם רגעי "קפאון". במקרה הצורך, נדע להמליץ על אביזרי עזר. חזרות מרובות משפרות את יכולת הביצוע. לכן, נדריך אותך ואת יושבי הבית כיצד לבצע תרגול נוסף בזמנך הפנוי.
  • שיפור הליכה לחולי פרקינסון: שימור יכולת ההליכה חשובה מאוד לתפקוד היומיומי ולעצמאות. עקב חולשת שרירים, חוסר גמישות, ירידה בסיבולת לב-ריאה, ליקויי שיווי משקל וקושי בתכנון תנועה חולי פרקינסון נוטים ללכת בתבנית הליכה שאינה בטיחותית ומתקשים ללכת למרחקים ארוכים. הפיזיותרפיסט יכול ללמד טכניקות המשפרות את תבנית ויכולת הליכה. יש לשים דגש על תנועתיות זרועות וגו, הגדלת אורך ורוחב צעד, מהירות הליכה ומרחק הליכה. למטופלים הסובלים מ"קפאון" וקושי בביצוע הצעדים הראשונים בהליכה נמצא גירוי חיצוני מתאים שיהווה "תזכורת". בנוסף, נבחן את הצורך באביזר עזר להליכה.
  • מניעת נפילות אצל חולי פרקינסון: מטופלים רבים מדווחים על נפילות ומעידות. לאור החשש מנפילות יש לעיתים נטייה להמנע מפעילויות והליכה ולאור כך החלשות של הגוף וירידה נוספת בשיווי המשקל. על סמך בדיקה של שיווי המשקל, הערכה תפקודית וסקירה של הבית נוכל לתת עצות להפחתת גורמי סיכון לנפילות בבית ובסביבה הקרובה.

עשית כבר לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

כתבות קשורות

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support